İsrail askerleri Mescid-i Aksa'ya saldırdı

Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırılarını sürdüren İsrail askerleri, Yahudi yerleşimcilerin mescide girmesine tepki gösteren Filistinlilere saldırdı. Mescid-i Aksa'da gerçekleşen saldırıda 17 Filistinli yaralandı.

İsrail askerleri Mescid-i Aksa'ya saldırdı
15 Eylül 2015 - 10:58

Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle Müslümanların Mescid-i Aksa'ya girişini engelledi, İsrail askerleri son 24 saatte üçüncü kez Mescid-i Aksa'yı kuşattı.

Müslümanların tepkilerine rağmen Yahudi yerleşimcileri Mescid-i Aksa'ya alan İsrail askerleri, cami avlusunda saldırdığı 17 Filistinliyi yaraladı, çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldı.

Mescid-i Aksa'nın çatısında da çıkan İsrail askerleri, Yahudi yerleşimcilerin mescide alınmasına tepki gösteren Filistinlilere karşı plastik mermiler ve ses bombaları kullandı.

Ses bombalarının atıldığı Aksa’nın güney bölümünde çıkan yangın içerideki Filistinliler tarafından söndürüldü.

İsrail askerlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya girmesini engellemeye çalışan bir grup Filistinli mescitteki nöbetlerini sürdürüyor.

Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camii'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında, Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğunu iddia eden İsrail, mescidin altında kazılar yapıyor.

Bu haber 3151 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum