Kızıltepeli Esnaftan örnek davranış

Mardin`in Kızıltepe ilçesinde mütedeyyin Esnaflar, Cuma günleri işyerlerini açmıyor

Kızıltepeli Esnaftan örnek davranış
14 Ocak 2014 - 10:00

MARDİN-Kızıltepe ilçesinde 35 senedir dönerci olarak Esnaflık yapan Şeyhmus Çalka, 25 seneden beri Cuma gününü kendine tatil ederek, Cuma günü işyerini kapatıp Pazar günleri açıyor.
 
Cuma günü Müslümanların tatili olduğu için işyerini açmadığını belirten Çalka, “Yaklaşık 35 seneden beri dönercilik yapıyorum. Ama 25 senedir Cuma günleri müslümanların tatili vemübarek bir gün  olduğu için işyerimi kapatıyorum.  Onun için kendime tatil yaptım. Cuma günü rahat ve huzurlu  bir şekilde gidip namazımı kılıyorum. Cuma günü yerine ise Pazar günleri iş yerimi açıyorum ve bunu tüm esnaf kardeşlerime de tavsiye ediyorum. Benim bu uygulamamda sonra birkaç esnaf arkadaş daha Cuma günleri iş yerlerini kapatıyor.  Yahudi veya Hristiyanları taklit edip, Cumartesi ve Pazar günü kapatacağımıza,  müslümanlar olarak kendi inancımız gereği Cuma gününü kendimize tatil edelim.” tavsiyelerinde bulundu.
 
Dershane Öğrencisi, Halit Karaca ise, “Ben dershaneye öğrencisiyim,  2 seneden beri Şeyhmus ustanın müşterisiyim. İlk önce geldiğimde baktım ki Cuma günleri işyerini kapatıyor. Sorduğumda ise, hem mübarek gün hem de Müslümanların tatili olduğu için kapatıyorum dedi. Gerçekten takdir edilecek bir hareket. Biz Müslümanlar olarak, Yahudi ve Hristiyanları taklit etmezsek bence daha iyi olur. Tüm Müslümanların bunu örnek almalarını istiyoruz.” ifadelerini belirtti.
 
Bir esnaf olarak onunla gurur duyuyoruz diyen Kemal Deniz, Şeymus beyi 25 seneden beri tanıyorum, dönercilik yapıyor bende onun müşterisiyim. Bir gün Cuma günü geldiğimde baktım dükkanı kapalı daha sonra sordum, neden bugün bizi yemeksiz bıraktın? Kendisi de ‘Yahudi ve Hıristiyanların tatili Cumartesi ve Pazar günüdür. Müslümanların tatili ise Cuma günüdür. Onun için  iş yerimi kapatıyorum’ dedi. Gerçekten de 25 seneden beri tanıyorum Cuma günleri iş yerini açmıyor bir esnaf olarak onunla gurur duyuyoruz.Tüm esnafların da, bu davranışı  taklit edip örnek almasını istiyoruz.” dedi.

Bu haber 2085 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum