Reklam

Mısır'daki idam kararları Midyat'ta protesto edildi

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkûm edilmesi Mardin’in Midyat ilçesinde düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla kınandı.

Mısır'daki idam kararları Midyat'ta protesto edildi
18 Mayıs 2015 - 04:56 - Güncelleme: 18 Mayıs 2015 - 10:31

Mısır’da Sisi Cuntası tarafından Muhammed Mursi, İhvan-ı Müslimin murşidlerinden Muhammed Bedii ve Yusuf El Karadavi’nin aralarında bulunduğu 106 Müslümanın idama mahkûm edilmesi Midyat’ta faaliyetlerde bulunan STK’lar tarafından düzenlenen kitlesel basın açıklaması ile protesto edildi.

Midyat Belediyesi yanındaki parkta yapılan basın açıklamasında; Mısır’daki cuntaya, Mısır Müftüsüne ve İslam ülkelerine seslenilerek uyarılarda bulunuldu.

Yapılan basın açıklamasında, “Demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını esas alan STK’lar olarak darbeci mahkemenin hukuk dışı, faşist ve zalimce kararını tanımıyor, kararı ve kararı verenleri kınayarak lanetliyoruz.” denildi.

Son söz sende Ey Müftü! Bu idamlara dur de, katillerle işbirlikçi olma

İdam kararlarının yürürlüğe girmesi noktasında son sözü söyleyecek olan Mısır Müftüsü’ne çağrı yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: “Bu zalimce kararı tanıma! Mahkemenin kararını onaylama! İdamların yürürlüğe girmesini engelle. Aksi halde tarih seni Sisi ve işbirlikçilerinin kuklası olarak kaydedecektir. İnsanlık vicdanı seni mahkûm edecektir. Müslüman coğrafya seni katillerin ortağı ilan edecektir. Darbeci mahkemeye dur demezsen, Mahkeme-i Kübra’da bunun hesabı senden sorulacaktır.”

Türkiye devletinin idamların durdurulması için daha etkin rol üstlenmesi gerektiğinin altının çizildiği açıklama, şu uyarılarla son buldu: “Hukuksuz idam cezalarının durdurulması için Türkiye uluslararası kamuoyunu harekete geçirmeli, özellikle idam cezasının olmadığı ve idam cezasına karşı çıkan Avrupa Birliği başta olmak üzere tüm ülkeleri bu sürece dâhil etmelidir. Bu nokta İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği uluslararası kuruluşlar da idam kararlarının uygulanmaması için gerekli adımları atmalı ve girişimlerde bulunmalıdırlar.”

“Defol Sisi reisimiz Mursi”, “Mursi yalnız değildir”, “Asrın Hubeyb’i Mursi’ye selam”, “Susma idamlara dur de” gibi çeşitli dövizlerin açıldığı basın açıklaması, “Zalimler için yaşasın Cehennem “ sloganıyla sona erdi.


Bu haber 3316 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum