Reklam
Reklam
Murat Evis

Murat Evis

emidyathaber@gmail.com

Bu fahiş zam çok su götürür!

07 Şubat 2020 - 10:59 - Güncelleme: 07 Şubat 2020 - 11:15

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (Salallahü aleyhi vesellem ) bir hadisi şerifinde, " Müslümanlar üç şeyde ortaktırlar su, mera ve ateştir" diye buyurur. Bu üç şey insanlığın hayatlarını idame için  zaruri olarak sahip olmaları gereken hususlardır. Bilindiği gibi su temel bir ihtiyaç ve insanın alıp verdiği nefes kadar değerli ve olmazsa olmaz bir ihtiyaç maddesidir. İnsanlık tarihine bakıldığında da insanlar sürekli suyun ve meranın bulunduğu çevrede yaşamış ve o istikamette göç etmişlerdir. Hayatta kalmanın birinci şartı “Su “dur desek abartı sayılmaz. Suyun faydaları ve üçüncü bir dünya savaşında ülkelerin su kaynaklarından dolayı savaşacakları hususu ayrı bir konudur.
           
Bu giriş, sadece suyun insanlık ve toplum için ne kadar değerli ve temel ihtiyaç olduğu, kimsenin tekelinde olmaması gerektiğini izah etmek içindir.
           
Asıl mesele, şuanda toplumun her kesimin gelirlerinde bir daralma ve temel ihtiyaçlar üzerindeki fiyat artışları ve insanımızın ciddi bir ekonomik sıkıntı içinde olduğu bir dönemde, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığına atanan Kayyum’un su fiyatlarına getirdiği yüksek ve çok fahiş zam yapmasıdır.
           
Suya yapılan bu fahiş fiyat artışı tüm vatandaşları rahatsız etmiştir. Midyat ‘ta bir iki yerde STK ‘lar basın açıklaması yapmış ve bu da yerel medyada yeteri kadar konuşulmamıştır. Herkes bu durumu istemeye istemeye sindirmiş gibi davranıyor. Ancak vatandaşın yüreklerinin en derininde bu fahiş zamma karşı bir kin ve öfkesi görülüyor.
           
Suya yapılan bu fahiş artışın ekonomik anlamda vatandaşı zora sokmuştur. Vatandaş bu durumdan ciddi anlamda rahatsızdır. Oysa yukarıda açıkladığımız gibi;su temel ihtiyaçtır, hatta para ile satılmaması gerektiği hususunda düşünceler hakimdir. Devlet vatandaşın temel ihtiyaçlarını karşılamakla mükelleftir. Devlet bunun içindir. Devletin temel ihtiyaçlarını karşılama ve vatandaşın sıkıntısını gidermek içindir. Vatandaşı sıkıntıya koyma lüksü yoktur.
           
Su temel ihtiyaçtır dedik. Suyun satılması ahlaki ve caiz değildir düşüncesi bir kenara bıraktık. Şu anda Kayyum’un bu şekilde suya fahiş bir zam yapması vatandaş olarak hakkı olmadığını düşünüyoruz. Su devletin vatandaşa satıp kâr etmesi için kullanamaz. Eğer illa ki su para ile satılacaksa bile sadece suyun maliyeti kadar bir fiyat koyabilir. Suyun maliyeti çok yüksek ise  bu hizmeti gören kurum zararına bile satmalıdır. Çünkü dediğimiz gibi su temel ihtiyaç olup devletin bu temel ihtiyacı getirip vatandaşın hizmetine sunması görevi vardır. Görüldüğü kadarıyla, vatandaş zaten belediye hizmetlerinden çokta faydalandığını inanmıyor. Bari vatandaşın suyuna dokunmayın.
           
İşin garip tarafı bu fahiş su zammın durumunu Kayyum’a bildiren ya da bu durumu konuşmak için randevu alan hiçbir siyasetçi ve parti temsilcilerini görmedik. Oysa, siyasetçi ve politikacıların görevleri toplumun, vatandaşların sorun ve sıkıntılarını gidermek, çözüm üretmek ve önderlik etmektir. Ancak bugünkü siyasetçi ve politikacılarımızın böyle bir anlayışa sahip olmamaları ve böyle bir dertleri olmaması vatandaşı üzmektedir.
           
Devleti temsil eden şahısların haksızlık, adaletsizlik ve onları zora sokacak bir eylemde bulunduğunda, vatandaşın devlete karşı olan güveni sarsar ve kötü niyetli insanlara malzeme üretir.
           
Su zammı çok çok ciddi anlamda vatandaşın tüm kesimini kötü etkilemiştir. Bir an önce bu fahiş zammın geri çekilmesi hem vatandaşı hem de devletin yararına olacaktır. Devleti temsil etme makamında bulunanların ben yaptım oldu düşüncesi ile hareket etme lüksleri yoktur. Vatandaşın sorunlarına ve sesine kulak vermeleri gerekir. Aksi takdirde insanların devlete karşı kin ve öfkeye neden olacaktır. Terör örgütlerinin bu kadar kendilerine taraflar bulmalarının sebebi de devleti temsil eden şahısların açıklarını kullanmak ve bunun üzerine söylem üreterek taraflar bulmaktır.  Devleti temsil etme makamında bulunanların bu duruma mahal vermemek için vatandaşla diyalog içinde olup sorunlarına kulak vermeleri gerekir.
           
Suya yapılan zam’ın bir an önce makul fiyata çekilmesi dileğiyle.

Dipnot: Yazının yazıldığı tarihten sonra yapılan su fiyat güncellemesinde; eski fiyat olan 3.25 TL'in nisan ayına kadar devam edeceği, nisan ayında ise 4.75 TL(KDV+ÇTV) 'den fiyatın devam edeceği ve zamlı ödeme yapan abonelere eski fiyat olan 3.25 üzerinden geri ödeme yapılacağı belirtildi.

Bu yazı 618 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum