Reklam
Reklam
Murat Evis

Murat Evis

emidyathaber@gmail.com

Midyat'a Spor Kompleksi ya da Kültür Merkezi

25 Haziran 2020 - 13:46

Bu aralar, Midyat Belediyesi tarafından Midyat ilçesine yakışır bir spor kompleksi haberi var gündemde. Midyat ilçesine güzellik adına ne yapılırsa tabiî ki yakışır. Haberin detayında verilen spor kompleksi fotoğraflarına bakınca baya maliyetli bir yatırım olacak gibi görünüyor. İlçesini seven herkes iftiharla ve sevinçle bu haberleri sosyal medyadan paylaşılmaktadır.

 Ben bu haberi görünce doğrusu hiç heyecanlanmadım. İlk aklıma gelen Midyat’a yakışır bir kültür merkezi olması düşüncesi geldi. Tabiî ki spor kompleksi olması sadece küçük ve azınlık bir sınıfa hitap edecektir. Ve bu Midyat halkına kültürel anlamda çokta sevindiği kadar katkı sağlamayacaktır. Hayatta, hem bireysel hem de kurumsal anlamda öncelik sırasında göre en önde olması gereken ihtiyaçlar listesi oluşturulur ve bu ihtiyaçlar listesinin en başından işe başlanır. Bu çerçeveden bakıldığında Midyat için en öncelik ihtiyaç kültür merkezinin yapımıdır. Midyat’ın uzun yıllar ilçesi olmasına rağmen halen bir kültür merkezinin olmaması büyük bir eksikliktir.
 
Toplumu okuduğumuzda; var olan işsizlik, çocukların anne babalarına itaatten yoksun olmaları, anne ve babalarının bundan çok muzdarip oldukları, aile şiddetinin gün geçtikçe artığı, boşanmaların önüne geçilemediği, okulu bitiren ve meslekten yoksun ne yapacağı bilmeyen, sağa sola savrulan, önünü göremeyen genç nesil’le karşı karşıya olduğumuzu görülecektir. Tüm bunlar hem ilçemiz adına hem de ülke adına kaygı verici bir toplumsal hastalıktır. Her hastalığın bir ilacı olduğuna göre, bu toplumsal hastalıkların ilacı ve reçetesi mevcuttur. Tüm toplumsal hastalıkların tedavisi hiç şüphesiz eğitimdir. Bu eğitimi öncelikle anne ve babaların yapması gerektiği gibi, toplumun huzurunu, mutluğunu ve güvenini sağlamakta kurumsal anlamda kurumlara da görev düşmektedir.
 
Tam da tam burada işin içine Kültür merkezi akla gelmektedir. Kültür merkezinde; hem yeni evlenenlere, çocukları olan anne-babalara, okulu bitirip mesleği olmayana, aile şiddeti gören ve şiddete başvurana, hayata yeni giren gençlere işin uzmanları tarafından planlı ve programlı dersler ve çeşitli aktiviteler, konferanslar bu merkezde yapılır. Bu merkezler hayata değim yerindeyse, insan ve insan gücünü yetiştirecek bireyler yetiştirilir.
 
 
Günümüzde öncelikle herkesin sık sık duyduğu ve kendisinin de muzdarip olduğu husus genç neslin gelecek kaygısıdır. Gelecek kaygısı hem maddi hem de manevi boyutunu kapsar. İşin uzmanları sorunlar ve hastalıklarla ilgili bilgi verir bunları tedavi yöntemlerinden bahseder. Tarım mühendisleri en iyi patates veya en iyi tarım ürünü nasıl yetiştirilmesi gerektiğini anlattığı gibi, çocuk ruhunu çok iyi bilen yetenekli eğitmenler de, mesleği ne olursu olsun, taş ustası, terzi veya ayakkabıcı, işçi yahut köylü, bütün anne ve babalara zeki ve vatansever evlatlar yetiştirmenin yöntemlerini anlatır. Tüm bunlar Kültür Merkezinin bünyesinde olabilecek eğitimlerle mümkündür.
 
Bu nokta da Tolstoy’un söyledikleri akla gelir, “ Hayattaki aşırı düzensizliğin başlıca nedenlerinden birisi herkesin hayatta iyi bir düzen kurmaya çalışması, fakat hiç kimsenin hayatın kendisini düzene sokmak istememesidir.” 
 
Hayatın düzene sokmak, toplumun güvenliğini, mutluluğunu ve iyi bir yaşam sürmeleri için eğitimin şart olduğu tartışmasızdır. Tüm bunlar Kültür Merkezinin varlığının ne kadar elzem ve birinci sıradaki yatırım listesinde olması gerektiğini göstermektedir.
 
Umudumuz o ki ilçemizde yatırım yapılırken, yatırımın ilk önce bu perspektiften bakılmasını ve acilen Kültür Merkezinin ilçemize kazandırılmasını arzuluyoruz.
           
           

Bu yazı 492 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum