Reklam
Reklam
Murat Evis

Murat Evis

emidyathaber@gmail.com

Partilerin gündemi 'Anket?' Halkın gündemi 'Ekmek!'

09 Aralık 2020 - 13:18

Seçimlere 2-3 yıl gibi uzun bir süre kalmasına rağmen gerekli gereksiz; devletin ve halka hizmet olarak kurulan partiler: hafta da bir,10 günde bir ‘Bu pazar seçim olsa kime oy verirdiniz?’gibi zamansız, manasız ve gereksiz bir soru sorularak partilerin oy oranları ve seçmenlerinin ne kadar olduğu hususunda tespite yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu anket çalışmaları ile anket şirketlerine dudak uçuklatacak miktarlarda paralar aktarılıyor.

Seçim zamanı değilken, seçim üzerinde söylem ve ihtimal yok iken ne diye bu şeklide, 10 günde bir ve yüklü miktarlarla bu gereksiz harcamalar halkın gündemini işgal ediliyor. Sanki insanların, toplumun tek derdi, merak konusu, kaygıları, işi-gücü- sadece bu anketlerde çıkacak sonuçlarmış gibi algı üretiliyor.

Seçime uzun bir süre olmasına rağmen bu anketleri yapmak milletle alay etmek gibidir. Millet seçimini yapmış ve seçim yaparken hükümeti-Başkanlığı 5 yıla kadar devleti ve toplumu yönetecek, toplumun sorunlarıyla ilgilenecek, toplumun sosyal ekonomik, kültürel ve eğitim hizmetlerini, işsizliği çözmek ve yapılacak yatırımlarla hem toplumun, hem ülkenin refah düzeyini yükseltmek için yetki vermiştir. Ve bu seçim muhabbeti 5 yıla kadar kapanmıştır.

 Bu 5 yıl içerisinde artık vatandaş, hükümetten-Başkandan ve diğer siyasi partilerden bu süre içerisinde hizmet beklentisine girmiştir.Hükümetten-Başkandan ve siyasi partilerden beklenen; bu süre içinde halkın beklentileri çerçevesinde hizmet etmek, muhalefetteki partilerin de halkın taleplerini aynı şekilde hükümete/başkana hatırlatmak ve hizmet için sıkıştırmaktır.

Gel görelim ki, bizi yöneten ve bize hizmet etmek için yola çıktıklarını söyleyen siyasi parti ve siyasi iradenin derdi başka görünüyor. Gün yoktur ki, haber bültenlerinde, her parti kendine yakın anket şirketlerine para aktararak seçim anketlerin sonucu ile karşılaşmış olmayalım. Anket sorularında da; ‘Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?’  şeklinde halka yönetiliyor. Bu anket sorusundan anlaşılıyor ki; siyasi partilerin derdi, halka hizmet ve refahını yükseltmekten çok kendi iktidarlarını, saltanatlarını ve mevkilerini nasıl koruyacakları üzerinde kurulmuştur. Siyasi partilerin, gerçekte, halkın refah ve mutluluğu olsa, anket yaparken, halkın siyasi iradeden beklentilerini, sorunlarını ve şikayetlerini öğrenmek için anketlerde bu  yönde sorular sorarak; halkın taleplerini ve halka karşı görevlerini yapıp yapmadıklarını ve halkın beklentileri doğrultusunda iş yapma yoluna gideceklerdi.

Böyle yapmamakla, siyasetçilerin halka karşı olan görevlerini, halka unutturmak; taraftarlarını başka bir partiye kaymasını önlemek ve halkın fikrini, düşüncelerini başka yöne yönlendirerek basit bir şekilde yönetilmeye alıştırmaktır.
Toplum olarak; siyasi partilerin bu oyunlarına gelmemek, siyasi partilerin düştüğü laf kavgalarına taraf olmamak, partilerin kendi çıkarları için ekranlarda yaptıkları tartışmalara girilmekten sakınmalıdır.

Bizim gündemimizi, partilerin kendi aralarında konuşulan mevzuları değil, bizim toplum olarak siyasi iradeden beklentileri konuşulup, toplumun refahı ve toplumun sorunlarını çözmeyen, çözmek için gayret göstermeyen siyasi partileri sorgulamamız gerekir.        
 

Bu yazı 288 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum