Reklam
Reklam
Murat Evis

Murat Evis

emidyathaber@gmail.com

Sosyal medya siyasetçileri ve ziyaret selfileri

28 Kasım 2019 - 08:13

Daha önceki yazılarımızda siyasetçilerin görev ve sorumlulukları, yükümlülükleri nedir ne değildir üzerinde yazmıştım. Ancak bazen yine insan siyasetçilerin özellikle iktidar partisini temsil edenlerin sosyal medyada gururla paylaşımlarını görünce ne kadar basit yönetildiğimizi ve bu insanların toplumla, toplumun sorunları ile ne kadar uzak olduklarını ve ayrı dünyalarda yaşadıklarını görünce kendimize ve topluma üzülüyoruz.

İktidarı temsil eden politikacıların sosyal medyada paylaşımlarından çıkan sonuç, sadece iktidarlarını korumak ve Merkezin rızasını kazanmaktan başka bir şey olmadığı anlaşılıyor. Oysa yerel siyasetçilerin merkezin rızasını kazanmak gibi bir derdi olmaması gerekir. Sosyal medyadaki paylaşımlarında genelde, esnafı ziyaret ediyoruz kafası ile zengin ve lüks yerlere gidip çay, kahve içip sonra oradaki patronla bir selfi çekip işte esnafı ziyaret ediyoruz diye merkeze nasıl çalıştığını göstermeye çalışıyor. Ya da birkaç Oda Başkanlarına gidip çay kahve içip odaları ziyaret ettik sorunları dinledik mesajı atıyor. İyi de farz edelim mesele kahve içmek değilse o zaman ne konuştunuz, sorunlar nedir, sorunları gidermek için ne önerildi, siz nasıl yardım edeceğinizi hakkında bir açıklama yaptınız mı diye sorsa biri ne dersiniz. Kocaman bir hiç. İnsanımızı ve merkezi kandırmaktan başka bir şey değil.
        
Eğer gerçekten buralara uğrama niyetiniz sorunları dinleyip ve çözüm üretmekse, buyurun toplumda bu kadar aile faciaları yaşanıyor, evden uzaklaştırılan erkekler, hızla artan boşanmalar, anne babaların çocuklarını dış etkenlerden koruyamayacaklarını ve kötü yollara düştüklerini, işsizlik sorunlarını gibi mağdur ve çözüm bekleyenleri hiç ziyaret ettiğiniz görüldü mü? Neden bunları ziyaret edip sorunları, çözüm ve önerileri almıyorsunuz? İlçemizde suç istatistiğini hiç incelediniz mi? Çoğalan boşanmalar hakkında bir bilginiz var mı? Gençlik neden inancından, örf ve adetlerinden kopuk büyüyor? Anne ve babaların feryatlarını duyuyor musunuz? Hiç bu insanlarla selfi çekip sosyal medyada paylaştığınız oldu mu? El hak yok. Görmedik ve böyle bir kafanız ve derdiniz, sıkıntınız olduğunu da inanmıyoruz, toplum olarak da inanmıyoruz. Peki,siyaset ve politika yaptığınızın amacı nedir.? İhalelerden komisyon alıp zengin olmak mı ? Sadece insanlara üsten bakıp kendi egolarınızı tatmin etmek için mi bu sıfatı kullanıyorsunuz. Bu ahlaki ve etik mi?

Bu durumda hem halk hem de bu şekilde siyaset yapıp partileri temsil ettiğini zanneden herkes kendi sorumluluklarını ve grevlerini bilip ona göre davranması gerekir. Halkın bu konuda sorumluluk ve görevi kendi toplumsal sorun ve problemlerle ilgilenmeyen, bu konuda kafa yormayan kendileri gibi toplum için hassas davranmayan bu tür siyasetçi ve politikacılara yüz vermemek ve gereken tepkiyi koyması gerekir. Siyasi parti temsilcileri de buna göre toplumsal sorunlara karşı duyarlı olup hayatın içine girip yapılması gerekenleri tespit edip buna göre hareket etmesi gerekir.


   Aksi takdirde toplumda gün geçtikçe çoğalan sosyal sorun ve problemler gün gelecek önüne geçilemeyecek ve toplumu toplum yapan tüm değer ve inançlar sayıflar ve toplum diye ortada bişey kalmaz. Bu durumda hem insanımızı hem de ülkemizi telafisi imkânsız durumlara getirecektir. Toplumun ve ülkemizin istenmeyen noktalara gelmesine hiç duyarlı bir insanımız bunu kabul etmez. O durumda sloganik, görsel ve karın doyurmayan görüntü ve sesleri bırakıp, toplum olarak ve siyasi temsilciler olarak işin ciddiyetine yönelmemiz gerekir. Orta da çok lüks arabaların olması toplumun durumu iyi olduğunu göstermiyor. Bu belki maddi yüzünü gösterir ancak toplumu toplum yapan değerlerin gün geçtikçe yozlaştığını ve hoyratça tüketildiğinin farkına varmamız gerek. Gün geçmeden.
 
 
 
 

Bu yazı 644 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum