Reklam
Reklam
Süleyman Tunç

Süleyman Tunç

Yazıyor
tuncslymn@gmail.com

BAKAN'IN ARDINDAN

17 Ekim 2020 - 09:29

Mardin’e bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu ziyaretinin büyük bir bölümünü Midyat’a ayırdı. Sayın Bakan 5 saat  kadar Midyat’ta kaldı.

Daha önce Midyat’a birçok bakan geldi. Baktı, not aldı ve gitti. Bir kısım projeler Veysi Şahin ve milletvekillerinin girişimleriyle yapıldı ve bazıları devam ediyor. Bir önceki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan(bu arada Sayın bakanın Covid-19 testi pozitif çıkmış, Allah şifa versin) birçok söz vermişti. Ama Bakanlık vazifesi kısa sürdü.

Tabi Midyat’ın çok öteden beri süregelen önemli sorunları var. Özellikle altyapı ve yollar son 3 yıl içerisinde önemli ölçüde yapıldı, ama daha çok eksik var. Dolayısıyla, gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı olunca siyasi parti ve STK temsilcisi, muhtarı ve vatandaşı bir şekilde Bakan’a bu sorunları iletmeye çalıştı. Sayın Bakan ,-notlarımızı aldık- Mardin’in ve ilçelerinin sorunlarını gidereceklerini ifade etti.

Bu arada Sayın Bakan Mardin’e ayak basar basmaz, ilk olarak Midyat-Mardin Karayolunun yapılması talepleri üst üste yapıldı. Bizce de Mardin’e yapılabilecek en büyük hizmet bu yolun yapılmasıdır. Çünkü bu yol yapılırsa, Midyat-Mardin arası, ulaşımda çok rahatlayacak. 1 saatlik yol en az yarıya inecek. Dolayısıyla bu vatandaşa ekonomik olarak ta olumlu yansıyacak. İnşallah en kısa sürede yapımına başlanır diye umut ediyoruz.

Sayın Bakan’ın programı Kızıltepe, Mardin,Dargeçit ve Midyat’ta olmak üzere yapılan ve yapılmakta çalışmaları incelemek şeklinde idi. Midyat’ta daha çok kalan Bakan; Belediye, Kültür Evi ziyareti, Ak Parti İlçe Başkanlığı, yemek ve ardından Kuyumcular çarşısı, Gelüşke Hanı ve Konuk Evi ziyareti oldu. Bazı düzenlemeler yapılan Konuk evi sokağı sanat sokağı olarak açıldı.

Ziyarete damga vuran diyalog ise sayın Bakan ile Eğitim Bir Sen Midyat İlçe Temsilcisi Hüseyin Yücel arasında geçti.

Yücel ,Sayın Bakan’a: - Sayın Bakanım! Siz gelince , Midyat’ta daha önce hiç görmediğimiz karayolları araçları çalışmaya başladı.

Sayın Bakan Yücel’e  cevaben: - Ee biz gelince başlamış oldular.  Evet ...Bu Bakan gerçekten farklı bakıyor. Sayın karayolları yetkilileri bakan gelecek diye zahmete girmeyin. Çünkü bakan da biliyor o geldiği için çalışmaya başladığınızı.

Bir diğer konuda, olağanüstü güvenlik ve koruma sağlanan Bakanın konvoyu, yereldeki kurum amirleri ve yetkilileri de katılınca uzun bir konvoy nedeniyle trafik birçok defa kilitlendi. Midyat çok güvensiz bir ilçe mi ki bu kadar yoğun güvenlik önlemi alındı anlam veremedik. Bakan’ı takip eden biz gazeteciler, koruma ve kendi sosyal medya görevlileri nedeniyle zor anlar yaşadık. Her şey hızlandırılmış bir şekilde oldu sanki. Sözü fazla uzatmadan, dileğimiz  Sayın Bakan’a iletilen sorunların mutlaka en kısa sürede çözüme kavuşturulmasıdır. Bakanları sorunları tespit etmek için değil açılışları yapmak için bekliyoruz. Zira tüm sorunlar bir şekilde iletiliyor zaten.

Midyat’ın sorunlarının bakanlık düzeyinde ele alınması için yoğun mesai harcayan Belediye Başkanı Sayın Veysi Şahin’de bir takdiri hak ediyor. Bu konuda çaba sarf eden herkese teşekkür ediyoruz.


 

Bu yazı 349 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum