Reklam
Reklam
Süleyman Tunç

Süleyman Tunç

Yazıyor
tuncslymn@gmail.com

YOLCU MİNİBÜS HATLARININ DESPOTLUĞU

09 Şubat 2019 - 18:27 - Güncelleme: 09 Şubat 2019 - 19:40

Bir despotluk almış  başını gidiyor(mecburiyetten yapan ve yapmayanları tenzih ediyorum). Sanırım çoğunuzun başına gelmiştir. Neyden mi bahsediyorum. Batman-Midyat, Midyat-Mardin, Midyat-Diyarbakır arası yolcu taşımacılığı yapan servis araçlarının yolcu kapma yarışından bahsediyorum. Konu şu;yapılan zam şurda dursun, yolcu kapma yarışı vatandaşı ciddi anlamda mağdur ediyor. Neymiş efendim kimse başka hattın güzergahındaki yolcuyu alamazmış. Nasıl yani!?


Şöyle izah edeyim (bizzat yaşadım), siz Batman-Midyat karayolu üzerinde acil yetişmeniz gereken bir iş nedeniyle soğuk ve yağışlı bir havada 15 dk araç bekliyorsunuz. Sinir katsayınız yükselirken birden Batman-Nusaybin seferini yapan midibüs görünüyor. Oh tamam! Vaktinde yetişeceğim sevinciyle iki elinizi birden kaldırarak araca durması için işaret ediyorsunuz. Araç duruyor. Tam can havliyle arka kapıdan binecekken muavinin,

"Abe nereye gideceksiniz?" sorusuyla bir ayağınız merdivende öylece kalıyorsunuz ve muavine cevaben:

-Midyat'a
-Abe kusura bakmayın alamıyoruz. Midyat aracı geliyor arkadan.
-Acelem var ama hemen gitmem gerekiyor.
-Hayır olmaz alamıyoruz diyerek seni o soğuk ve yağışlı havada orada bırakıp yoluna devam ediyor. Siz arkasından bakakalarak, o anki ruh halinizle ağzınıza geleni...


Neyse deyip Midyat aracını bekliyorsunuz. 5 dk sonra araç geliyor ama full doluyuz  işaretiyle o da sizi orada bırakıyor. Ve geç kalmışsınız işinize. Mecbur 25 Dk sonra gelecek aracı bekliyorsunuz. Onun da dolu olabileceği korkusuyla artık otostop çekiyorsunuz, belki biri insaf eder de sizi alır. Bu da onlar için sıkıntı. Eğer servisçilerden biri görürse yolcu aldığınızı yandınız. Elhasıl her araca el kaldırıyorsunuz. Ve şansınız yaver gidiyor, bir araç duruyor. O da ne! Ticari sarı taksi.
- Abe Midyat'a gidiyor musunuz?
-Evet istediğiniz yere gideriz çünkü bu bir taksii! O taksi de Şırnak'tan Batman'a hastaneye yolcu bırakıp dönüş yolunda size denk geliyor. Ve pazarlık başlıyor.
 -Abe kaça götürürsün? Siz ne kadar yolcu servislerine veriyorsunuz?
 - 12 ₺ Abe..
 - 20₺'ye götürürüm.
Siz biraz tereddütten(yağmur var, hava soğuk, geç kaldınız ve araç dolu olabilir) sonra atlıyorsunuz taksiye. Biraz gecikmeli de olsa Midyat' a varıyorsunuz.


Ayrıca daha önce yine içinde bulunduğumuz Midyat-Diyarbakır servisi yapan yolcu servisi benimle gelecek arkadaşımı Mardin'de bıraktı. Onunda söylediği; "abi yolcu aldığımız için önümüzü kesip camlarımızı kırdılar."


Peki bu nasıl bir despotluk. Nasıl bir vicdansızlık. Bir yolcu fazla alma uğruna insanları mağdur ediyorsunuz. Belki biz sizin araçla yolculuk yapmak istemiyoruz. Peki almıyoruz/alamıyoruz diyen muavin, insan sormaz mı? Acil işiniz var mı? Hastamısınız? diye...

Yapmayın böyle şeyler. Eskiden böyle bir şey yoktu. Yola çıkar kime kısmet olursa atlar giderdik istediğimiz yere.


Bir diğer konu ise, yol ücretlerine zam geldi.Midyat-Mardin yol parası 12 ₺'den 15 ₺' ye çıktı. Gecikmiş zam olduğunu söylediler. Mazot fiyatları yükselince zam yapmak zorunda kaldıklarını belirten hat sahipleri peki fiyatlar düşünce niye zamı geri almıyorsunuz. Fiyatlara zam gelince,vatandaşlar sabah 06.30'da kalkıp 6 ₺ 'ye götüren Mardin Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği tek otobüsle bazen ayakta bazen tıka basa dolu şekilde Mardin’e gidiyor ve akşam 7' de ancak Midyat'a geri dönebiliyor. Belediyenin bu hizmeti çok iyi ama tek araç yetersiz kalıyor.


Sayın Vali/Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mustafa Yaman'dan bu konuda bir çözüm getirmelerini istirham ediyoruz.

Bu yazı 2420 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum