Süleyman Tunç

Süleyman Tunç

Yazıyor
tuncslymn@gmail.com

YOLLAR BİZİM.. KURBANLAR BİZİM! PEKİ SUÇ KİMİN?

23 Eylül 2021 - 09:44 - Güncelleme: 23 Eylül 2021 - 12:13

KATİLLER SADECE TIR’LAR MI?
Batman-Gercüş-Mardin-İdil-Cizre ve Nusaybin'e Midyat üzerinden geçen uluslararası yolun bağlantı ve çevre yollarının yıllardır yapılmaması canlarımızı bilhassa ulu çınarlarımızı bizden koparmaya devam ediyor.
 İnanmışlar olarak; takdiri İlahi/eceli geldi /Yaşayacak günleri bu kadarmış… Gibi cümleler sarf edebiliriz. Bu sözler ne kadar haklı ve doğru ise; tedbir almak/insana değer vermek/bir hayatı kurtarmak/imkânları halkın hizmeti için zorlamak… gibi fillerde bir o kadar gerekli ve tüm sorumluluk sahibi insanların bir görevidir diye düşünüyorum.

Bu girizgâhtan sonra gelelim yüreğimizi peyderpey kanatan müzmin yaramız, Midyat’ta yaşanan feci, elem verici trafik kazalarına. Bilhassa hemen hemen yılda bir feci kazanın yaşandığı ve canların gittiği Midyat dört yol, Batman yolu, Cizre yolu istikametlerinin bulunduğu bulvar üzerindeki kazalara yol açan nedenleri ve müsebbiplerinden bahsetmek istiyoruz.

Müsebbip deyince sanırım kimden bahsettiğimi anlamışsınız. Evet kesinlikle anladınız. Maalesef hepimiz bir şekilde bu vahim durumun müsebbiplerinden biriyiz. Bunun nedenlerine aşağıda değineceğiz inşallah.

Yıllardır bu önemli ve elzem talep karşılanmıyor. Nedir bu talep? 


Batman istikametinden Cizre ve Mardin'e gidecek araçlar için Barıştepe ve Mercimekli yol ayrımında bir kavşak yapılması, bir çevre yolunun Bağlarbaşı üzerinden askeri birliğin arkasından Cizre yoluna çıkacak şekilde yapılması ve diğer yolun ise Mercimekli Mahallesi arkasından Acırlı'ya paralel geçecek şekilde Mardin yoluyla birleştirilerek bu sıkıntıların bir an önce ortadan kaldırılması taleplerimiz içerisinde başta gelmektedir. (Midyat Şoförler Odası Başkanı M.Zeki Ayyıldız röportajımızdan)

Çok mu zor bunları yapmak. Zor tabi! Hem zor, hem masraflı. Ama gel gör ki insan hayatı çok daha ucuz olduğu için pek bu taleplere kulak asılmıyor. Ölümleri kanıksadığımız bu günlerde birkaç yaşlı ölmüş ne olmuş yani(ateş düştüğü yakar) Zaten yaşadığını yaşamış. Kazadır oldu. Çevre yolu öyle kolay mı yapılır gibi sözleri söyleyenimiz çoktur. Böyle önemli bir talebin uzun yıllar karşılanmamasına tepkisiz kaldığımız için müsebbipler arasına girdik bile. Tabi istisnalar var. Bu sorunu dert edinen, girişimlerde bulunanları elbette unutmuyoruz. Bu konuda gazeteci olarak 2019 yılında üzerimize düşeni yaparak halka ve bazı ilgili kişilere mikrofon uzattık.  Konunun yakından takibine devam edeceğiz. Aşağıdaki haber linkini tıklayarak haberi okuyabilirsiniz.
https://ilkha.com/guncel/midyatlilar-cevre-yolu-bir-an-once-yapilsin-106662Peki, bu işin yapılması için yetkili ve ilgili olan siyasetçi, idareci, kurum amirleri, tepki vermeyenler, ne me lazım diyenler, kafasını koma sokup gününü gün eden para babaları(!) , iş adamları. Bu güzel memleketin havasını, suyunu beleşe kullanıp hiçbir faydası olmayanlar. Siz niye elinizi taşın altına koymuyorsunuz.

Peki, katiller sadece tırlar mı?  Üç tır kazasında üç vatandaşımız feci şekilde can verdi. Suç sadece tırların mı acaba. Tırlar tamamen masum diyemeyiz ama onlar da muzdarip. Koca aracı şehrin içinden geçirmek zor iş. Öte yandan bu araçların kör noktaları var. Kaza yapanlar genelde yaşlılar. Yaşlılarımız bazen dalgın olabiliyor. Fark edemeyebiliyorlar ve kazalar kaçınılmaz olabiliyor. Kazalar olur, bunun önüne belki geçilmez. Ama tedbir almak insanların görevi, bilhassa bu işten sorumlu olanların görevi. Önce tedbir alıp, sonra  tevekkül etmek lazım.  


Sanırım meramımızı dile getirdik. Ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Ama talep etmek, tepki göstermek, elini taşın altına koymak için illa ki bir yakınımızın başına böylesi bir kazanın gelmesini mi bekliyoruz. Sözü uzatmadan, kamu adına;  etkili, ilgili ve yetkililerden ivedi bir şekilde bu konuda gerekli çalışmaların başlatılmasını istirham ediyoruz. Midyat’ta yapılan yol ve diğer çalışmaları takdir ediyoruz. Ama gelin görün ki bu kavşağın ve bu bulvarın yapılması için yıllardır bir çalışma yapılmadı. Çevre yolu yapılana kadar bazı tedbirler alınmasında fayda var. En azından tam kapasiteli alt ya da üst geçitler yapılması ve yaya geçişlerinin kontrol altında tutulması gibi tedbirler alınabilir.  

Bizim şahit olduğumuz ve haberleştirdiğimiz 2 yıl içinde yaşanan 3 kazanın aşağıda eklediğimiz haber linklerine bakınız lütfen. Kazaların ikisi aynı yerde Cizre yolundan gelen tırlar 2 yaşlı amcaya çarptı. Diğeri Batman yolundan gelen tır yine yaşlı amcayı ezdi. Dediğimiz gibi ateş düştüğü yakar ama herkesin başına gelebilir.
1- 17 Eylül 2021    https://ilkha.com/guncel/tirin-carptigi-yasli-adam-hayatini-kaybetti-172676
2- 3 Ağustos 2019 https://ilkha.com/guncel/tirin-ezdigi-yasli-adam-feci-sekilde-can-verdi-101832
3- 5 Ekim 2019      https://ilkha.com/guncel/tirin-altinda-kalan-yasli-adam-hayatini-kaybetti-105839


 

Bu yazı 140 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum